Turystyka wokół Góry Św. Anny

 

 

 

 

Mapy

 

 

Plan miejscowości

 

Mapa Kalwarii (gif, 580 kB) - lub jpg 720 kB

 

Mapa Parku Krajobrazowego (jpg, 1,3 MB)

 

Mapa interaktywna sanktuarium

 

Mapa interaktywna regionu

 

Mapy szlaku św. Jakuba

 
 

Publikacje:

 

Na ścieżce wokół Góry św. Anny

Na potrzeby grup szkolnych został wydany zeszyt z opisem 14 ścieżek dydaktycznych, obejmujących sanktuarium i park krajobrazowy.

> pobierz plik (1,8 MB, pdf)

 

Zanim Góra św. Anny wynurzyła się z morza. Skamieniałości, jaskinie i drogie kamienie wokół sanktuarium św. Anny. Niezwykle interesujący opis znalezisk geologicznych, w jakie obfituje Masyw Chełmski, ze zbiorem praktycznych wyjaśnień dla osób podejmujących wycieczki w tej okolicy.

> pobierz plik (8 MB, pdf)

 
 

Miejsca godne zwiedzenia na terenie Góry Św. Anny

 • Bazylika pod wezwaniem św. Anny Samotrzeciej wraz z Rajskim Placem - bazylika wybudowana jest w stylu gotycko-barokowym, jednakże dają się zauważyć elementy stylu renesansowego. Na ołtarzu znajduje się figura św. Anny Samotrzeciej. Na suficie znajdują się liczne malowidła przedstawiające sceny z życia św. Anny. Jest to miejsce kultu i licznych pielgrzymek (ok. 300 tys. osób rocznie). Do tego sanktuarium przybył również Papież Jan Paweł II w 1983 r.

 • Kalwaria, składa się z 3 kościołów i z 37 kaplic - mogą odbywać się plenerowe zajęcia religijne, plastyczne i z historii sztuki.

 • Grota Lurdzka, która została wybudowana w latach 1912-1914 z wapienia i bazaltu na wzór skalnej groty w Lourdes.

 • Ścieżki dydaktyczne na terenie Parku Krajobrazowego ze szczególnym uwzględnieniem rezerwatu geologicznego.

 • Muzeum Czynu Powstańczego - wstęp 2 zł, tel. 077 461-54-66 - prowadzone są prelekcje dla grup z wykorzystaniem również środków audiowizualnych.

 • Pomnik Czynu Powstańczego - umieszczony na zboczach Góry św. Anny, upamiętnia Polaków walczących w tym miejscu podczas II powstania śląskiego w 1921 r.

 • Amfiteatr, jeden z największych w Europie Środkowej - obiekt może pomieścić 7 tys. osób siedzących i 23 tys. stojących. Teren otwarty idealny do zajęć z zakresu historii i sztuki.

 • Muzeum Misyjne - wiele ciekawych pamiątek z misji w Boliwii, Albanii, Izraela, Kazachstanu, Malawi, Togo, Tajlandii. Można je zwiedzić z przewodnikiem oraz obejrzeć slajdy z prac misyjnych po wcześniejszym ustaleniu terminu (077/463-09-26).

 • Muzeum Klasztorne - można zapoznać się z eksponatami sakralnymi oraz z historią franciszkanów na ziemi śląskiej.

 •  

  Wstęp do w/w miejsc, poza Muzeum Czynu Powstańczego, jest bezpłatny.

Wycieczki autokarowe w obrębie 70 km
od Góry św. Anny:

 • Kamień Śląski - 19 km - W 1994 roku ziemia śląska została wzbogacona o odbudowany z całkowitej ruiny Kompleks Pałacowo-Parkowy w Kamieniu Śląskim. Przez wieki Kamień Śląski znany był jako siedziba wielkich rodów szlacheckich. Na sławę tego miejsca wpłynął szczególnie fakt narodzin św. Jacka, którego kult jest tu bardzo żywy. Od roku 1994 obiekt stał się nie tylko miejscem pielgrzymkowym, ale także centrum konferencyjno-naukowym przy Uniwersytecie Opolskim (www.kamien.biz).

 • Łambinowice - 58 km (umieszczone na liście wycieczek MEN) - znajdował się tam obóz jeniecki, w którym na przestrzeni lat więziono około 380 tys. żołnierzy kilkunastu narodowości. Straciło tam życie ok. 100 tys. ludzi. W Łambinowicach znajdują się cmentarze wojenne, jedne z największych i najstarszych w Europie oraz tereny byłych obozów (ok. 133 ha). W tym miejscu odbywają się zajęcia edukacyjne dla szkół, które są oparte na ścieżkach historyczno-przyrodniczych. Bliższe informacje: (077) 434 34 75 (www.cmjw.pl).

 • Krasiejów - 40 km - znajduje się tam pawilon paleontologiczny. Budynek jest oparty o skarpę kopalni odkrywkowej. Pod szklaną podłogą można podziwiać największe w Europie nagromadzenie szczątków mezozoicznych gadów i płazów. Złoże jest w pierwotnym położeniu, w jakim zastygło 220 mln lat temu. Wstęp 3zł/5zł (www.dinopark.pl).

 • Skansen Wsi Opolskiej - 40 km - ekspozycja budowli ogólnej użyteczności, takich jak: kościół, kapliczki, karczma, szkoła, a także związane z rzemiosłem i przemysłami wiejskimi: młyn wodny, wiatraki, kuźnia. Wstęp 3 zł/6 zł (www.muzeumwsiopolskiej.pl)

 • Moszna - 35 km - W otoczeniu 250-hektarowego parku, wznosi się zamek o wyjątkowej konstrukcji, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku (na miejscu barokowego pałacu z XVIII w.). Jest on historyczną siedzibą rodu śląskich przemysłowców Tiele-Wincklerów. Park rozciągający sie wokół pałacu należy do jednych z najwiekszych założeń na Śląsku (www.moszna-zamek.pl).

 • Tarnowskie Góry - 70 km - jedna z największych atrakcji Tarnowskich Gór to Kopalnia Srebra. Dugość trasy turystycznej to 1700 m, z czego większość pokonuje się pieszo, a 270 m przepływa się łodziami. Zwiedzanie trwa około 1 godziny, wyłącznie z przewodnikiem. Na powierzchni zwiedzać można Muzeum Górnicze oraz Skansen Maszyn Parowych (www.kopalniasrebra.pl).

 • Zabrze - 60 km - w skansenie górniczym "Królowa Luiza" można zwiedzić stałe ekspozycje związane z historią techniki górniczej oraz z wieloma innymi atrakcjami. Wstęp 9 zł od osoby, oraz 40 zł przewodnik od grupy (www.luiza.zabrze.pl).

 • Zabrze - kopalnia Guido - 60 km. Udostępnione do zwiedzania są poziomy 170 i 320 m pod ziemią. Zobaczyć można czynne maszyny górnicze. Wstęp - 17-25 zł (www.kopalniaguido.pl)

 • Nysa - 70 km - w tym mieście jest jedna z najlepiej zachowanych na Śląsku pruskich twierdz. Poza tym znajdują się tam: mury obronne, Pałac Biskupi, zabytkowe kościoły, Rynek, Fontanna Trytona i zabytkowa studnia. Atrakcją turystyczną jest również jezioro z bazą rekreacyjno-sportową. (www.um.nysa.pl).

 

 

 

Kontakt

 

Punkt Informacji turystycznej

www »»»

 

Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny"

ul. Leśnicka 10, 47-154 Góra Św. Anny

tel. 077/461-50-74

www.gsa.zopk.pl

 

Klasztor franciszkanów

ul. Klasztorna 6, 47-154 Góra Św. Anny

tel. 77/463 09 00, fax 463 09 28

Włącz obsługę JavaScript.

 

Dom Pielgrzyma

al. Jana Pawła II 7

47-154 Góra Św. Anny

tel. 0.77/46 25 301, fax 0.77/46 25 320

www.dompielgrzyma.pl

 

 

 

Fotoreportaże

 

   Góra św. Anny
   w fotograficznym skrócie

 

Rok 2011

Wielki Piątek

 

Rok 2009

Odpust Podwyższenia Krzyża św.

Odpust Aniołów Stróżów

Odpust Wniebowzięcia NMP

Odpust św. Anny

Pielgrzymka dzieci

Wielki Piątek

Mistrzostwa Polski w biegach górskich

 

Rok 2008

Odpust Podwyższenia Krzyża Odpust Aniołów Stróżów Odpust Wniebowzięcia NMP Msza folklorystyczna 25-lecie pielgrzymki Jana Pawła II

 

Rok 2007

Pielgrzymka hodowców gołębi i orkiestr kalwaryjskich Dożynki diecezjalne Odpust Podwyższenia Krzyża Odpust Aniołów Stróżów Odpust Wniebowzięcia NMP Odpust św. Anny Biskupi Polski u tronu św. Anny Diecezjalna pielgrzymka rowerzystów Pielgrzymka strażaków Mistrzostwa Polski w biegach górskich Wielki Piątek

 

Rok 2006

Pielgrzymka hodowców gołębi Dożynki diecezjalne Odpust Podwyższenia Krzyża św. Odpust Aniołów Stróżów Odpust Wniebowzięcia MB Pielgrzymka motocyklistów Odpust św. Anny Pielgrzymka dzieci Pielgrzymka mężczyzn Obchody kalwaryjskie - Wielki Piatek

 

Rok 2005

Odpust Podwyższenia Krzyża Odpust Wniebowzięcia NMP Odpust Aniołów Stróżów Pielgrzymka opolska Pielgrzymka motocyklistów Odpust św. Anny Pielgrzymka mężczyzn Pielgrzymka dzieci Obchody kalwaryjskie - Wielki Piątek

 

Nabożeństwo ze świecami - panorama

Widok z wieży bazyliki - panorama

 

 

Historia sanktuarium

Pierwsza urzędowa wzmianka o istnieniu kościoła na Górze Chełmskiej pochodzi z 25 czerwca 1516 r. Został on wtedy przekazany pod opiekę proboszcza z Leśnicy.

Kiedy kult świętej Anny rozwijał się coraz znaczniej, hrabia Melchior de Gaschyn sprowadził franciszkanów, i ci od roku 1656 objęli opiekę nad sanktuarium.

Po kilkunastu latach rozbudowano kościół, a sto lat później pierwszy, drewniany klasztor został zastąpiony murowanym.

 
Kaplice kalwaryjskie:
Święty Krzyż

Ważny w historii sanktuarium był początek XVIII wieku - powstał wtedy zespół kaplic kalwaryjskich, odwzorowujący układ miejsc w Jerozolimie, by przybliżyć wiernym wydarzenia męki Pańskiej. Po kilkudziesięciu latach rozpoczęto odprawianie nabożeństw kalwaryjskich.

W roku 1914 w miejscu starego kamieniołomu zbudowano grotę lurdzką, przy której są obecnie sprawowane główne uroczystości w sanktuarium.

powiększenie

 

Pobierz mapkę do zapisania na dysku w formacie wmf (482 kB) lub pdf (34 kB, format druku A4).

 

Korekta: Róża Czernek